pytanie
Dlaczego nie należy aplikować systemów antygraffiti zwierających związki fluorowane na świeży beton?

Odpowiedź: Beton jest jednym ze podstawowych materiałów budowlanych, które zabezpieczać można przy pomocy różnego rodzaju systemów antygraffiti. Gdy do czynienia mamy ze zwartym i twardym typem (np. beton architektoniczny), użyć można preparatu rozpuszczalnikowego takiego jak Siloxan SV 390 AG. Dla bardziej chłonnych i porowatych odmian zaleca się wybór wodnego systemu Zylox. Oba środki łączy fakt, że skomponowane sa przy użyciu fluorowanych związków odpowiedzialnych za nadanie powierzchni efektu oleofobowego, który to zapobiega wnikaniu farb w strukturę podłoża. Zagrożenie pojawia się w momencie próby zabezpieczenia świeżego betonu.

Proces wiązania betonu jest kilkuetapowy. Nie wnikając jego w jego szczegóły, należy wiedzieć, że w przemiany biegnące w pierwszych tygodniach mają charakter lawinowy. Przyjmuje się, że mieszanka pełnię swojej wytrzymałości osiąga po około miesiącu. Nie oznacza to jednak całkowitego zahamownia procesów, z którymi w interakcje wchodzą fluorowane związki zawarte w preparatach antygraffiti. Reakcje chemiczne, o których mowa prowadzą do neutralizacji kluczowych substancji, co skutkuje względnie szybką utratą efektu oleofobowgo (efekt hydrofobowy utrzymuje się jednak nadal).

Ze względu na powyższe, zalecanym okresem pomiędzy przygotowaniem mieszanki i aplikacją systemu trwałego jest czas od 2 do nawet 3 miesięcy. Ponadto, w sytuacji, gdy wymagane jest natychmiastowe działanie, skorzystać można z systemów traconych takich jak Waxel, które nakładać można na każdym etapie wiązania betonu.